Přednáška od pana docenta Jana Votýpky na téma paraziti a cestování.
Jak být na dvou místech zároveň, vytvořit neprolomitelnou šifru nebo zaparkovat auto do garáže skrz zavřená vrata? Znáte svoji vlnovou délku? Umíte složit dva světelné svazky tak, že vznikne tma? Pojďte se se mnou na chvíli ponořit do jedné z nejmladších oblastí fyziky a trochu si zakouzlit!
Přednáška o možnostech detekce jedné molekuly.
Přednáška o současném soužití politiky a médií (s dávkou satiry).
Česká popkultura má nemálo legendárních momentů. Pojďme se na některé z nich společně podívat. Ráda bych s Vámi sdílela můj vhled na to, co nám mohou předat místy až bizární internetové či televizní okamžiky.
Na této přednášce vám předvedu evolucionismus v pojetí etiky. Nevíte, co je etika? Nezoufejte! Část přednášky bude věnována i tomu. Rád bych tedy pozval všechny, kteří jsou zvídaví a překypují dotazy. Co je hlavní: budeme diskutovat!
P5ednáška o stavu současného filmařského průmyslu, jak se v dnešní době tvoří filmy a kde se na ně berou peníze.
O lidech, jejichž osud je intimně provázán se smrtí, ne jen ten fling co většina z nás.
Chcete se dozvědět něco o akvaristice a přitom trochu procvičit angličtinu? Přijďte na přednášku a společně probereme základy této disciplíny. Můžete se těšit na živé exempláře akvarijních živočichů a rostlin.
Přednáška o imunitním systému a možnostech jeho ovlivnění.
Jak soutěžit na mezinárodním fóru ISEF v USA? Jak se dostat na VŠ bez přijímaček, mít plný inbox zpráv od zahraničních univerzit, získat stipendium a budovat své profesní jméno už od střední školy? Přijďte na přednášku profilovanou na konkrétní typy, jak začít se SOČ, na co být připraven během vypracování a jak uspět při obhajobách od školního až po celosvětové kolo. Otevřete dveře svojí kariéře nejen v přírodních vědách a zjistěte, čemu se chcete v životě věnovat, už během střední školy.
Těhotenský test v proměnách času, od obilí a živých myší až po jeho dnešní podobu
Máš rád*a líbezný zvuk španělštiny, chceš vyrazit do zahraničí nebo se jen tak naučit další jazyk? Přijď na mou přednášku! Projdeme si základy, trochu jednodušší gramatiky (ale můžeme okrajově zabrousit i k složitější) a zmíníme něco typického pro španělskou kulturu.
Jsi posluchačem této legendární britské kapely nebo si chceš pouze rozšířit obzory? Přijď si poslechnout přednášku o historii kapely Queen a drbících z osobních životů hlavních protagonistů. Nemine tě ani srovnání filmu Bohemian Rhapsody s reálnými událostmi.
Přednáška o zhudebněné poezii.
Prezentace power point doplňená o výklad a praktické pomůcky. Prezentace poskytuje zjednodušený, ale komplexní náhled na udalosti, které se odehrály v černobylské jaderné elektrárně v dubnu 1986.
Přesněji „Birds Might Get Lost“ je populární varianta a důsledek teorému pojmenovaném po maďarském matematikovi Georgeovi Pólyovi vyčíslující hodnoty návratových pravděpodobností v nekonečné mřížce dané dimenze. Ptáme se: Jaká je pravděpodobnost, že se vrátíme zpět do počátku, vyrazíme-li náhodně na cestu? Tento teorém nám přináší překvapivý výsledek: Pravděpodobnost návratu je 100% pouze do dimenze dva ("Drukard Will Return Home"), a pro vyšší dimenze klesá ("Birds Might Get Lost"). Cílem přednášky bude ukázat, proč tomu tak je a jak se takový výsledek odvodí. Ukážu důkaz na více úrovních, na numerické v Excelu, a na analytické pomocí Fourierových řad. Nevím, zdali vám to k něčemu bude, je to však hrozně super výsledek, který stojí zato vidět....
Klíčová slova
Nahodná procházka, Pravděpodobnost návratu, Markovské řetězce, Numerické modelování, Fourierovy řady
Odkazy:
KOZDRON M., An Introduction to Random Walks from Pólya to Self-Avoidance
https://uregina.ca/~kozdron/Research/Talks/duke_polya.pdf
Elektrochemické reakce (tj. reakce zprostředkované přenosem volného elektronu) nacházejí velké uplatnění v energetice při výrobě nebo skladování elektrické energie. V této přednášce stručně popíšu nejznámější elektrochemické metody a své zkušenosti s nimi z praxe.
Přednáška o neuronové sítí a umělé inteligenci.
Dodo, vakovlk, koroun, pratur .... Čím byli zajímaví? Jak žili? Proč zmizeli? Lehce depresivní přednáška s pozitivním koncem nás provede fascinující historií a životem zvířat, která hlavně vinou člověka už nepotkáme, a společně se zamyslíme nad tím, jak zabránit tomu, aby se jejich osud opakoval. Nad přednáškou drží patronát holub stěhovaný.
Mám ADHD… a ráda o tom mluvím. Asi všichni jsme slyšeli, že lidi s touto poruchou dlouho neposedí. Věděli jste ale to, že takový lidé umí být neuvěřitelně kreativní?
Povíme si něco málo o medotách úpravy fotografií, užívaných před vynálezem moderního photoshopu a jak si můžete sami upravit polarioidy jen tužkou a špendlíkem
Teorie a metody měření doby dosvitu.
Zkoumání skutečnosti může vést k optimismu i depresi.
V následující hodině a půl, bych vás chtěl vzít s sebou na loňskou expedici Fluorescenční noci. Navštívíme vrcholky Pyrenejí, písečné duny na pobřeží Středozemního moře, nejvyšší pevninské hory Portugalska, jakožto i jedinou evropskou polopoušť a mnohé další… Po cestě se setkáme s organismy jako jsou plameňáci, štíři, nosorožíci, kudlanky, mnohé druhy plazů a obojživelníků, seznámíme se také s obskurními slepany a samozřejmě nebude chybět ani pořádná dávka místní flóry. Navštívíme také jedno z nejznámějších portugalských měst a zavítáme i do Francie.
O Planckově konstantě jste již nejspíše slyšeli. Většina z Vás tuší, že tento pojem souvisí s fyzikou, někteří dokonce ví, že s kvantovou. Víte však, jak si tuto konstantu "změřit"?
Na přednášce vám prozradím, jak jsem si tuto konstantu sama "naměřila" a jak si ji můžete změřit také Vy. Mimo to si vysvětlíme, proč hraje Planckova konstanta tak zásadní roli v kvantové mechanice a kde se s ní v životě běžně setkáváme. Mimo to si také vysvětlíme jev, za který získal Albert Einstein Nobelovu cenu za fyziku.
I když se to možná jeví z popisu složitě, na pochopení přednášky opravdu nepotřebujete žádnou znalost fyziky. Přednáška je určena pro všechny, kteří by aspoň trochu chtěli pohlédnout do tajemného světa kvantové mechaniky :)
Budoucnost se vrací! Již brzy i na vašich Obrazovkách: Robokurvy, kadiboxy, RESTART!... Půlnoční rozhlasová hra pro otrlého diváka a divačku. Imerzivní cesta do hlubin mé zvrácené mysli, z níž není úniku. Repríza z PlNoci 2022.
Výprava do pravěku skrze všemožné skupiny pravěkých plazů.
Trápí vás každodenní otázka: koupit si bílou krémovou, nebo radši kávu, za kterou vás nikdo neodsoudí? Nebo to samé s točenou kofolou v hospodě místo piva? Přijďte na naši přednášku a dozvíte se vše, co jste kdy chtěli vědět!
Když se řekne slovo virus, mnozí si představí koronaviry, chřipku, někteří možná i vzácnější viry. Ale to není vše. Cílem přednášky je objasnit, že virus není pouze na nemoc (i přesto, že většina virů bude mít co do činění s lidskými nemocemi), ale je to sofistikovaný stroj zasloužící si nejen studia, ale i obdivu. A občas může i lecčemu pomoci.